Hullámos papagáj

Hullámos papagáj

 
Elterjedés:
Ausztália
 
Méret:
Fajtától függően kb 18cm.
 
Nemek megkülönböztetése:
Eme népszerű faj kifejlett hímje felismerhető csőrének kék viaszhártyájáról a tójóé barna.
 
Társas viselkedés:
 A hullámos papagáj rendkívül társas lény, amyely párban vagy nagy csapatban is probléma nélkül tartható. Más madárfajokkal is jól kijön. A fiatal kora óta nevelt, magányos madár nagyon megszelídül,de sok törődést igényel.
 
Megfelelő elhelyezés:
A hullámos papagáj kalitkában, belső röpdében,tenyészkalitkában vagy külső röpdében is tartható. Növények beültetése hiábavaló ,mert a madarak azt gyorsan tönkre teszik.
 
Hőmérséklet igény:
A hullámos papagájok edzett madarak,ezért télen is csak egy jól szigetelt éjszakai házat igényelnek.
 
Táplálék:
Létezik a hullámos papagájok számára kifejlesztett magkeverék,de ezt egészítsük ki fürtös kölessel,kis mennyiségű gyümölccsel és zöldségekkel. Különösen szereti a kis almadarabokat és a tyúkhúrt.Mindig legyen a madaraink előtt elegendő madárhomok,hogy igény szerint fogyszthassonak belőle.
Aktivitás.
A hullámos papagáj talán az egyik legjobban ismert díszmadár.Nagyon hamar megszelídül,és ha van türelmünk hozzá,pár szó ismétlésére is megtaníthatjuk.Erre aszonban nem minden madár képes.
A fiatal és idősebb madarak is egyaránt hamar megszokják gondozójukat.Csicsergős hangja van,és szeret fürdeni.Jól repül és kiváló mászó.Ha magányos madarunkat lakásban tartjuk,biztosítsunk számára sok játékot, hogy lefoglaljuk.
Szaporodás:
Ez a közismert madár elég könnyen tenyészthető,például egy 60 cm széles tenyészkalitkában.Nem épít fészket,ezért a fészekodúba tegyünk faforgácsot kb 2-3 újjnyi vastagon.A fészekodú alapterülete 15x15 cm, magassága 20cm, bejárati nyílás 4cm legyen. 4-6 tojást kizárólag a tojó költi 18-21 napig. A fiókákat mindkét szülő neveli,4 hetes korukban repülnek ki,de még nem önállóak,ezért még 1 hétig a szülők gondoskodnak róluk.3-4 hónapos korukra kifejlődik felnőttkori tollazatuk. A fiatalok csőre fekete,de a csőre töve még fakó,szemük pedig sötét.
Mutációk:
SzÍnek
Napjainkra e fajnak számtalan színváltozata alakult ki.Ezek a mutációk szétválaszthatók "normális színekre" és "zsírszínekre". A "normális színű" madarak természetes mintázatúak,pl. zöldek (világoszöld,sötétzöld,olíva,szürkészöld) Kékek (égszínkék,kobaltkék) árnyalatban pompáznak. Ide tartoznak még a mályva ,szürke, és az ibolya színűek is. A "zsírszínű" kategótiába a minta nélküli madarak tartoznak, pl piros szemű fehér vagy sárga madarak.Léteznek sárga és fehér madarak sötét szemmel is.
 
Alakok
Amellett hogy a hullámos papagáj sok színben létezik, akadnak  a vad példányoktól eltérú tollazatú példányok is. Ezek például a kontyos vagy fodrostollú hullámos papagájok.A kontyos fajtából is több féle van,de ezek nem gyakoriak.
 
 

Szavazás

Mennyire tetszik a weboldalunk?

Szuper!! (203)
26%

Elég jó (47)
6%

Lehetne jobb is... (490)
64%

Nem tetszik (27)
4%

Összes szavazat: 767