Zebrapinty

Zebrapinty

Elterjedése:

A zebrapinty eredeti változata Asztráliából származik.

 

Mérret:

10-12cm.

 

Nemek megkülönböztetése:

A vadon élő formánál a hím felismerhető narancsosbarna pofafoltjáról.A tojón ez a mintázat hiányzik.A zebrapinty ivarhatározásához a csőr színezete adhat támpontot, mert a tojó csőrének színe sokkal mattabb.

 

Társas viselkedés:

A zebrapinty társas és nagyon békés madár, amely jól megfér saját fajtársaival és más madarakkal is társas röpdékben.Inkább csapatban tartsuk,mint párban vagy magányosan.

 

 

Megfelelő elhelyezés:

A zebrapinty könnyen tartható belsső vagy külső röpdében és kalitkában is.Helyét díszíthetjük növényekkel,de ezt különösen nem igényli.

 

Hőmérséklet igény:

Ez a nagyon népszerű madár,viszonylag edzett, így külső röpdében  is átvészeli a telet ,ha biztosítunk számára fagymentes pihenő helyet.

 

Táplálék:

Alaptakarmányuk a trópusi madarak magkeveréke,kiegészítve fürtös kölessel, gyommaggal.Kedveli a tyúkhúrt és más zöld eleséget.Szaporodási időszakban feltétlen adjunk neki tojásos eleséget esetleg kisebb rovarokat.Mindig legyen előttük aprószemű madárhomok.

 

Aktivitás:

A zebrapinty meglehetősen aktív, nem ijedős madár, amely a röpdre egészét lakja,és gyakran látható a talajon eleség után kutatva.Szeret fürdeni,helyezzünk nekik fürdőtálat ,ami lehet a talajon is.A madár éjszaka nem az ülőrúdon vagy ágakon,hanem a fészekben pihen.Ha több helyre teszünk fészekodut a madarak kedvükre kiválaszhatják a nekik tetsző helyet.

Szaporodás:

A zebrapinty igen szapora madár. Remekül tenyészthető kalitkában és külső röpdében is.Tartsunk több párt,de vigyázzunk,mert a párok gyakran azonos fészekodút választanak ki költés céljára,ezért hellyezzünk a kalitkába vagy volierbe több fészekodút,hogy elkerüljük a veszekedést.A megfelelő méretű fészekodú oldala 10cm legyen.A költés céljára behelyezett odú lehet zárt, félig nyitott vagy rácsos is.A fészket általában növényirostokból, gyökerekből,fűszálakból építik.Átlagosan 4-6 világoszöld tojást raknak, amelyből a fiókák 12-13 nap múlva kelnek ki.A fiókákat szüleik különféle magokkal,tojásos eleséggel és élő eleséggel táplálják.A fiókák a fészket 3 hetes korukban hagyják el,de további 1-2 hétig még a szülők gondoskodnak róluk,2-3 hónapos korukra kifejlődik a végleges tollazatuk és készek a szaporodásra,de jobb ha a nemeket ekkor még külön választjuk,és a szaporítással várunk 9 hónapos korukig.Különféle problémákat okozhat,ha a tenyésztésbe vont madarak túl fiatalok.A zebrapinty könnyen  felnevel 3-4 fészket aljat is egy évben,de jobb ha  3 költés után kivesszük a költőodút,megakadályozva ezzel a további költést,így megkíméljük a párt a kifáradástól.

 

Mutációk:

A fajnak számtalan színváltozata létezik,de a természetben élő madarak tollazatának színe szürke. Innen ered a barna változat is.Számos mutáció ebből alakult ki pl. szürke vagy barna fókahátú,szürke,fekete,barna arcú változat,szürke vagy barna pasztell, fehér,fekete,narancsmellű. Létezik Pheo, fehér, izabella,tarka mintázatú madarakat is. Ezek a standard színváltozatok amelyek alapján zsűrizik a madarakat a kiállításokon.Előfordúl már bóbitás(tarajos)zebrapinty is,de ezt nem ajánlott párba állítani  más,hasonló példányokkal,mert a bóbita kifejlődéséért felelős gén a homozigóta formában embrionális  pusztulást eredményez:a fiókák még a tojásban elpusztulnak. Azonban a bóbitás faktor domináns a normális fejtollazattal szemben.A bóbitás és nem bóbitás zebrapinty kereszteződéséből 50%-ban bóbitás utódok születnek.

 

 

További tudnivalók:

Egyszerű tarthatóságuk miatt a zebrapinty bátran ajánlható kezdő madártartóknak. Számtalan színváltozat közül könnyen kiválaszthatjuk a nekünk tetszőt. Különleges szinű madár érdekel bennünket célszerű felvenni a kapcsolatot a helyi madártartókkal.Az állatkereskedésekben nem nagyon fordulnak elő igazán érdekes színváltozatok.

 

 

foto:ZNC

Képgaléria: Zebrapinty

Szavazás

Mennyire tetszik a weboldalunk?

Szuper!! (203)
26%

Elég jó (47)
6%

Lehetne jobb is... (490)
64%

Nem tetszik (27)
4%

Összes szavazat: 767